גיליון חודש מרץ 2022

דבר העורכת

אנו שמחים להציג בפניכם את גיליון מספר 14 של  "התמכרויות בישראל", העיתון הרשמי של 'אילסם' - החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות.

העיתון כולל ארבעה מדורים קבועים: "דבר יו"ר אילסם"- ד"ר איתי בסר , "חדשות מתחום ההתמכרויות בשטח" הכולל סקירה אודות הקורה בשטח בתחום ההתמכרויות בישראל,   "זרקור על ספרים וכתבים חדשים בתחום ההתמכרויות",  הכולל גם מבחר מאמרים שהתפרסמו לחברי אילסם לאחרונה בכתבי עת בינלאומיים.  "מדור כנסים וימי עיון"-  במדור ניתן מידע אודות כנסים העתידים להתרחש בעתיד הקרוב בין אם ביוזמת או בחסות אילסם ובין אם על ידי ארגונים אחרים העוסקים בהתמכרויות בארץ ובעולם.

העיתון, כמו "אילסם" ותחום ההתמכרויות בכלל, הוא אקלקטי ומולטי-דיסציפלינארי. בעיתון חדשות ועדכונים לאנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות העוסקים בהתמכרויות.
אנו קוראים לכל חברי "אילסם" לשתף באירועים ובכנסים עתידים בכדי שנוכל לתת להם ייצוג גם בעיתון.

אנא שלחו את החומר לכתובת המייל:  hagitbo@gmail.com נשמח לפרסם כל דבר בעל עניין לחברים.

 

ד"ר חגית בוני-נח,

עורכת עיתון התמכרויות בישראל

חגית.jpg

שלום לכולם,

שנת 2022 החלה ועוד מעט מסתיים הרבעון הראשון. למרות גלי מגפת הקורונה הרבים בשנה הקודמת אשר לכאורה אמורים היו להגביל במידה מסויימת את טווח ועומק הפעילות של איגודים וחברות, היתה שנה פוריה ועתירת עשייה של אילס"ם, תוך שאנחנו שומרים על מתח פעילות גבוה ומגיעים לשיא הפעילות בשלושת ימי הכנס השנתי שהתקיים במלון הילטון מלכת שבא בחודש דצמבר 2021.

במהלך השנה החולפת אילסם עסקה במספר נושאים במקביל והיתה שותפה לחלק לא מבוטל מפעילויות שונות. פורום מזעור נזקים חולק ל-6 קבוצות עבודה (קנביס, סל שיקום, אלכוהול, בריאות הנפש, אופיאטים ומיצוי זכויות מכורים). היינו שותפים לכתיבת 6 ניירות עמדה בנושאים שונים שפורטו בכנס בחודש דצמבר (ניתן לקרוא על כך בהרחבה במצגת מסכמת אליה יש גישה מהאתר). בשנה החולפת הרחבנו את שיתוף הפעולה עם איגודים וחברות אחרות בינהם איגוד הפסיכיאטריה בישראל, החברה לטוקסיקולוגיה קלינית, איגוד רופאי בריאות הציבור, איגוד רפואת ילדים, איגוד רפואת מתבגרים והחברה למניעה וגמילה מעישון). כל זאת במקביל ללקיחת חלק פעיל בועדות הכנסת השונות בינהן הועדה המיוחדת לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים בישראל בראשות ח"כ רם שפע, הועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הסדרת השימוש בקנביס למטרות רפואיות  בראשות ח"כ שרן השכל, והועדה לטיפול בהתמכרויות, וקידום העברת האחריות הביטוחית לקופות החולים.

עם תחילת שנת 2022 לא קפאנו על שמרנו והמשכנו ברצף העשייה. כבר בחודש ינואר קיימנו שתי פעילויות משמעותיות – וובינר שעסק בהתמכרות לתרופות מרשם אופיואידיות ובסוף חודש ינואר הועבר יום עיון מקוון בנושא פסיכותרפיה בהתמכרויות (יום העיון השנתי). בשיתוף חברות שיקום ומשרד הבריאות החלה הכשרה מקוונת נוספת העוסקת בהתמכרויות בקרב נשים, הכשרה אשר עד כה גורפת תשבוחות רבות ומספר המשתתפים במפגשים גדול מאוד (בכל מפגש מעל 200 משתתפים).

פנינו קדימה ובכוונתנו להמשיך בעשייה ובהתפתחות. כיום, כל עוד כנסת ישראל פועלת אנו מתכוונים להיות חלק בלתי נפרד מועדות הכנסת השונות ולקחת חלק פעיל בהשפעה על מקבלי ההחלטות בדרג המדיני בתחומים שונים, בינהם תחום הקנביס המורכב, שוק ההלוצינוגנים (בין אם בחינוך ומניעה בהקשר השימוש החברתי ובין אם בהטמעת ויישום הטיפול ע"י MDMA ופסילוציבין באוכלוסיות מטופלים ספציפיות).

אנחנו נמשיך לייצר פעילויות שונות עבור חברי החברה הן בארץ והן בזירה הבינלאומית. כבר בחודש מאי הקורב אילסם מתעתדת להציג שני מושבים שונים ופוסטרים בכנס EUROPAD אשר יעסוק בתחום השימוש באופיאטים ויתקיים בפיזה. כל מושב יכיל 3 הרצאות שונות כך שסך הכל מתוכננות 6 הרצאות מצידנו. בהתייחס להעשרת חברי אילסם במסגרת המקומית כבר בחודשיים הקרובים מתוכננות שתי פעילויות בשיתוף איגודים אחרים – ב-30.3.22 נקיים יום עיון בשיתוף החברה לפסיכיאטריה משפטית תחת הכותרת "אחראי או לא אחראי" במלון מנדרין, תל אביב, וב- 27.4.22 יתקיים יום עיון בשיתוף איגוד הפסיכיאטריה בישראל סניף צפון תחת הכותרת "סמים על פסיכיאטריה, בין תחלואה לטיפול" במלון אלמה, זכרון יעקב.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל חברי אילסם, ולחברי הועד בפרט, ומזמין כל אחד מכם להעלות רעיונות, לכתוב לאתר האינטרנטי או לעיתון החברה, לקחת חלק פעיל בעשייתנו המבורכת, ולאחל לכולנו המשך שנה פוריה וטובה.

שלכם,

ד"ר איתי בסר

יו"ר אילסם

איתי-בסר.jpg

כנסים וימי עיון

לוח אירועים עתידיים

זרקור על כתבים, מחקרים וספרים חדשים

המלצות על ספרים וכתבים חדשים ומחקרים של חברי אילסם

חדשות

מתחום

ההתמכרויות

סקירת חדשות בשטח בתחום ההתמכרויות